● مقدمه
پشتیبان گرفتن از سیستم، حتی اگر فایلهای پیکربندی باشند، همیشه در وقت و هزینه‌ی شما، در درازمدت، صرفه‌جویی خواهد نمود. برای پشتیبان گرفتن از فایلهایتان در لینوکس راه‌حلهای زیادی وجود دارد. در ادامه مواردی را بررسی کرده‌ایم.
● برنامه‌های پشتیبان‌گیری غیر تجاری در لینوکس
▪ Tar و Gzip
این دو برنامه، جزء قدیمی‌ترین اما طلایی‌ترین برنامه‌ها می‌باشند. چرا؟ چون مشابه vi که در اکثر سیستمهای مبتنی بر یونیکس وجود دارد، این دو برنامه نیز در همه‌ی این سیستمها وجود دارد. هر چند این برنامه‌ها ممکن است کند باشند، اما ابزارهایی عمومی و جهانی هستند که به خوبی عمل می‌کنند. طرز استفاده از این دو دستور بسیار ساده است. در مقاله‌ای که قبلاً داشته‌ایم در مورد آن صحبت شده‌است.
▪ rsync
rsync یک راه ایده‌آل برای انتقال داده بین سرورهاست، برای نگهداری درخت دایرکتوریهای بزرگ بطور همزمان راهی بسیار کارا و مفید می‌باشد و پیکربندی و تأمین امنیت آن فوق‌العاده آسان و ساده است. rsync داده‌ها را پنهان نمی‌کند، بنابراین اگر داده‌هایتان حساس‌اند، از چزی مانند IPSec استفاده کنید.
▪ Amanda
Amanda یک کلاینت/سرور است و برنامه‌‌ای مبتنی بر شبکه، با پشتیبانی اکثر سیستم‌های ویندوزی و یونیکسی از طریق SAMBA، می‌باشد. Amanda مجوزی مشابه BSD دارد و در اینجا قابل دسترس است.
▪ Afbackup
Afbackup کلاینت/سرور دیگری است که تحت مجوز GPL، با کمی استثنا قابل دسترس می‌باشد: "ایجاد بخش سرور روی ویندوز ممنوع است." این برنامه بخش سرور را برای لینوکس، HP-UX و سولاریس پشتیبانی می‌کند و بخش کلاینت را نیز در سیستم‌های ویندوزی دارد. این برنامه را می‌توانید از اینجا داونلود کنید.
▪ Burt
Burt مجموعه‌ای از اکستنشن‌های مبتنی بر Tcl/Tk است که به راحتی امکان پشتیبان‌گیری را در ایستگاههای کاری یونیکسی می‌دهد و همچنین این امکان را می‌دهد که روی سیستم‌های نسبتاً زیادی اجرا شود. Burt ساختاری سرور/کلاینتی دارد؛ این برنامه را از اینجا دریافت نمایید.
برنامه‌های پشتیبان‌گیری تجاری در لینوکس
▪ BRU
BRU (Backup and Restore Utility)، قدمت زیادی در سیستمهای لینوکسی دارد. این برنامه از عهده‌ی یکی کردن مجموعه‌ای از ابزارها در یک قالب، در خط فرمان، برمی‌آید. BRU از backupگیریهای متفاوت و همچنین افزایشی، مانند کاتالوگها، به طور کامل پشتیبانی می‌کند و می‌تواند در یک فایل یا tape drive بنویسد. BRU را از اینجا می‌توانید دریافت نمایید.
▪ Quickstart
این برنامه بیشتر برای تصویر گرفتن (Image) از سیستم، هنگام ایجاد مشکل در هارد، کاربرد دارد. همچنین می‌تواند به عنوان یک سیستم ‘master’ استفاده شود و دیگر سیستمها را به راحتی و خیلی سریع، بوسیله‌ی آن لود کرد. قیمت این برنامه نیز معقول است. از این آدرس برنامه را دریافت نمایید.
▪ Backup Professional
http://www.unitrends.com/bp.html
▪ CTAR
http://www.unitrends.com/ctar.html
▪ CTAR:NET
http://www.unitrends.com/ctarnet.html
▪ PC ParaChute
http://www.unitrends.com/pcpara.html
▪ Arkeia
Arkeia برنامه‌ای فوق‌العاده قوی برای backup-گیری با معماری کلاینت-سرور است که بسیاری از پلات‌فرمها را نیز پشتیبانی می‌کند. این برنامه حاصل قدرت صنعت است و برای محیطهای نامتجانس و ناهمگون استفاده می‌شود. نگارش shareware آن را می‌توانید از این آدرس دریافت کنید.
▪ Legato Networker
Legato Networker یکی دیگر از برنامه‌های شرکتی برای backup-گیری است که به طور رایگان نیز در دسترس کلاینت‌های لینوکسی می‌باشد. این برنامه از این آدرس قابل دریافت است.
▪ Perfect Backup
Perfect Backup تقریباً همه‌ی توزیعهای لینوکس را پشتیبانی کرده و امکان crash recovery را نیز دارد. این برنامه را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.